Läderarmband i äkta läder och med spänne i rostfritt stål. Våra läderarmband är tillverkade i äkta läder och spännena är tillverkat i det mycket hållbara och slitstarka materialet rostfritt stål.
Dessa armband har rejäla spännen med magnet som öppnas och stängs omlott. Både läder och stål är mycket slitstarka material men för längre hållbarhet bör det tas av vid bad och dusch.
En fördel med stålet är dock att det är rostfritt. Det missfärgar inte och förlorar heller inte färgen.
Stålet består av en liten mängd nickel som är så hårt bunden i metallen att till och med en nickelallergiker kan använda det.
Kirurgiskt stål klarar EU:s direktiv för produkter som kommer i tät och långvarig kontakt med huden. Gränsvärdet är 0.5 miljondels gram / cm2 / vecka. Därför är Kirurgiskt stål även tillåtet vid t.ex. håltagning i öron och annan piercing.