En minivariant av Ödeshög hammaren. Snyggt smyckad nertill med det traditionella mönstret som återkommer på många Tors hammare. Hammaren är tillverkad i Äkta silver och längst upp kan man skymta Tors ansikte instansat.
Smycket är litet och passar utmärkt till barn och som dopgåva.Originalet till denna Tors hammare är funnen i Ödeshög (Östergötland).
Tors hammaren kallas även Mjölner och var Asaguden Tors hammare. Detta är vapnet som Tor kämpar mot jättarna med i den nordiska Asa mytologin. Tor kastar hammaren mot dess mål och den återvänder alltid till hans hand. Åskans dån motsvaras av hammarens slag.
Storlek på hammaren: Ca 11 x 11.5 mm.Längd på smycke inklusive ögla: Ca 19 mm.Storlek på ögla: 4 x 4 mm.Tjocklek på hammaren: Ca 2 mm.Ca 1.1 gr.
Äkta Sterling Silver (925-stämplat) 180 kr
Denna lilla hammare är snygg att bära på läderrem eller silverkedja som kan beställas nedan. Till dopgåva rekommenderas 30 eller 35 cm kedja.
Denna snygga Tors hammare finns även i Brons. Se nedan.